Vznik těhotenství

Jak dlouho jsem plodná

časové období-plodná-ovulace

Vajíčko je po ovulaci schopné oplodnění pouze 12-18 hodin během cyklu, a proto pokud má dojít k početí, je potřeba správné načasování. Uvědomme si, že žena má během cyklu jen jednu ovulaci, a tudíž je během cyklu plodná jen po velmi krátkou dobu.

Pokud během těchto několika málo hodin, ve kterých je vajíčko schopno oplodnění, k němu nedojde,  vajíčko se vstřebá a v dalších dvou týdnech k  menstruaci. 

 

Společná plodnost

životnost spermií

Toto ovšem neznamená, že aby mohlo dojít k otěhotnění, musí dojít k souloži běhěm těchto 12 - 18 hodin. Neboť životnost spermií může být až 5 dní, ve vzácných případech dokonce déle. Spermie muže tak mohou za optimálních podmínek přežívat a čekat v těle ženy na ovulaci ve stavu schopném oplodnění až 5 dní. 

 

Putování spermií

vejcovod

Spermie putují po pohlavním styku obklopené  sekretem děložní sliznice  do dělohy, kde jsou chráněny a následně až k ústí vejcovodu, neboť to je místo možného oplodnění. Zde čekají na vajíčko.Několik miliónů spermií se dostane při ejakulaci muže do pochvy a ihned se připraví na cestu do  nitra ženy. Když najdou dobré podmínky, trvá to jen několik minut, než první spermie projdou děložním hrdlem a vstoupí do dělohy. 

 

Spermie mají trpělivost

Několik spermií, podporovaných pravidelnými kontrakcemi dělohy, se dá na cestu do vejcovodu. Zbylé spermie si udělají prozatím pohodlí v hebkých záhybech děložní sliznice a svou cestu do vejcovodu začnou až později. Postupně doputuje do vejcovodu velký počet spermií.V případě, že do ovulace zbývá ještě nějaký čas, tak spermie čekají trpělivě na vajíčko – mohou čekat až 5 dní. 

 

Splynutí spermie a vajíčka

spermie

Většinou se podaří několika desítkám spermií proniknout do chráněného tenkého povlaku vajíčka - ale jen jediná spermie (samčí buňka)  nakonec pronikne dovnitř. Její buněčná membrána se nakonec rozpustí a splyne s buněčnou membránou vajíčka. Přímo po tomto procesu ztvrdne buněčná membrána vajíčka, takže dovnitř nemůže proniknout žádná další spermie. 

 

Bude to kluk nebo holka

ženamuž

Jestli bude kluk nebo holka, rozhoduje proniknuvší spermie. Pokud má chromosom X, tak bude holka. Jestli je to chromosom Y, bude to kluk.

Jen velmi málo párů se plodností a jejími zákonitostmi zabývá předtím, než začne toužit po dítěti. Toto pohodlí nám zajišťují vysoce bezpečné hormonální prostředky. Z tohoto důvodu víme jen velmi málo o různých fázích cyklu, plodných dnech a ovulaci. 

Závěr: již při pohlavním styku několik dní před ovulací může dojít k otěhotnění.