Byliny a plodnost

Zvyšovat plodnost čajem

3-mísy

Byliny jsou základem přírodního léčitelství, které se už nějakou dobu těší velké oblibě. Zde bychom Vám tento kapitál chtěli přiblížit, abyste mohla využít poklady přírody pro navýšení vlastní plodnosti. Poradíme, z čeho si vařit čaj a od čeho dát raději ruce pryč.

Ženy, které chtějí otěhotnět, by se měly vyvarovat následujících bylin: lopuch, šanta kočičí, celerová semínka, heřmánek, kohoš (dřišťálovité), jalovcové bobule, šalvěj, skořice, senesové listy.

Muži učiní dobře, když se zřeknou třezalky, ginkgo, přílišného množství sladkého dřeva (lékořic) a třapatky (echinacea). 

 

Jak připravíte čaj

 

 

Aby čaj mohl plně zabrat, měla byste jej pít vždy čerstvý. Pokud není udáno jinak, na šálek vezměte jednu až dvě čajové lžičky bylinek (z lékárny) a přelijte horkou (ne však vroucí) vodou. Poté nechte asi deset minut louhovat. Pijte maximálně dva až tři šálky denně po malých doušcích (ovšem ne k jídlu). Pokud by po čtyřech až šesti týdnech nenastal vytoužený výsledek, vyzkoušejte jiný bylinkový čaj s podobnými účinky. 

 

Byliny pro plodnost při touze po dětech

 

 

Oblast použití Léčivá bylina    

Stimuluje ovulaci, posiluje dělohu,

zlepšuje produkci hormonu žlutého tělíska,

působí na zmírnění křečí

třezalka/kontryhel
Poruchy cyklu pelyněk 
Ovulace, pohlavní hormony rozmarýn 
Hormonální rovnováha jetel
Podpora prokrvení dělohy kalina višňolistá
Zrání folikulu, pohlavní hormony chamaelirium luteum
špatné prostředí pochvy, sliznice majoránka
tvorba estrogenu sibiřský ženšen 

Hormon žlutého tělíska,

přebytek prolaktinu

drmek obecný

(mnišský pepř)

Kvalita spermií, potence, libido kotvičník zemní

 

 

 

Drmek obecný a plodnost u žen

Abyste navodila rovnováhu ženských hormonů, můžete nasadit osvědčený drmek obecný (Vitex agnus). Semena této rostliny řídí hospodaření s hormony tím, že normalizují tvorbu prolaktinu a stabilizují fázi žlutého tělíska. Tím drmek obecný podporuje ovulaci a může takto zvýšit plodnost. Připravte každé ráno šálek čaje z drmku obecného nebo jej užívejte ve formě kapek podle návodu z lékárny. 

 

Čaj pro každou polovinu cyklu

 

zelený-čaj

Jako první polovina cyklu je označováno období od konce menstruace až k ovulaci. V této době můžete posilovat krvetvorbu, když si připravíte čaj z následujících přísad: 25g listů šalvěje, pelyňku a kořen anděliky čínské. Doba od ovulace až ke krvácení je druhá polovina cyklu. Na tuto dobu doporučujeme čajovou směs, která podporuje uvolnění a reguluje krevní oběh.K tomu potřebujete za 25g kontryhele, řebříčku, meduňky lékařské a semena drmku obecného. Oba čaje připravte podle popisu. Vypijte denně vždy tři šálky. 

 

Čaj a byliny pro podporu plodnosti u mužů

léčivé byliny těhotná

Čínská medicína má v zásobě také byliny pro muže, kteří napravují poruchy a stimulují plodnost. Vyberte si: Sibiřský ženšen (Eleutherococcus) pomáhá při mužské impotenci. Do 150 ml vařící vody vložte čajovou lžičku kořene sibiřského ženšenu, nechejte 5 minut vařit a následně odstavte a nechte ještě 5-10 minut přikryté. Přelijte přes čajové sítko a podle chuti oslaďte. Pozor, není vhodné při neklidu, vysokém krevním tlaku a návalech horka!

Tykvové oleje pomáhají při nedostatku zinku. Podporují produkci testosteronu a tím také chuť a potenci!

Bazalka podporuje plodnost.

Plody kopřivy zlepšují kvalitu spermií. Denně přidávejte jednu až dvě čajové lžičky do salátu nebo je požívejte syrové. A čajová lžička květů zvyšuje vaši vitalitu.

Čaj pro podporu mužské plodnosti

Tento čaj se dochoval v tradiční čínské medicíně, měl by posílit mužskou plodnost. Bylinky si nechte namíchat v lékárně:

3g plodu jarvy Monnieri a skořicové kůry

4g kořene ženšenu a jitrocele vraní nožky

6g škornice šípovité (Yin Yang Huo), Eucommiae (Du Zhong), Rhizoma Curculinginis Orchiodis (Xian Mao), kořen svídy japonské, kořen Morindae Officinais (Ba Ji Tian)

9g plodů kustovnice cizí a kořen anděliky lékařské

12g kořene krtičníku hlíznatého, kořen Atractylodis lanceae  (Cang Zhu) Připravte čaj podle návodu a vypijte denně 2-3 šálky. Nevhodné při neklidu a pocitech horka!