Antikoncepce a víc… vysadit

Těhotná po antikoncepci

antikoncepční-pilulka

V minulosti byla ženám, které toužily po dítěti, dávána rada, aby s vědomým početím počkali ještě  tři měsíce. 

Současné výzkumy však dokázaly, že to není přímo nutné, neboť neexistují žádná upozornění na to, že je tím omezeno zdraví matky anebo dítěte. Naopak, žena je bezprostředně po vysazení antikoncepce kvůli hormonálnímu posunu zvláště plodná. Později to může trvat až 18 měsíců, než bude opět navozena požadovaná hormonální rovnováha pro těhotenství. Je to zvláště případ, pokud byl užíván kombinovaný preparát (estrogen/gestagen).

 

Přeci ale existují i nevýhody

Těhotenství bezprostředně následující po vysazení  hormonálního ochranného prostředku má i své nevýhody: 

U těhotenství ihned po vysazení hormonálního ochranného prostředku máte jedenapůlkrát vyšší naději, že se Vám narodí dvouvaječná dvojčata nebo nastane vícečetné těhotenství, zvláště pokud jste se hormonálně chránila po delší dobu.

Okamžik možného oplodnění se nedá vypočítat, neboť nelze přesně určit, kdy začal menstruační cyklus. Může to trvat několik týdnů, někdy ale také měsíců. Tak se ani nedá vypočítat pravděpodobné datum porodu. Proto je dobré počkat si na první  menstruaci poté, co byla vysazena antikoncepce.

 

Těhotná po antikoncepci za pomoci injekcí

tři-měsiční-injekce

Když si přejete dítě, nezřídka se stává, že si musíte na těhotenství počkat rok i déle po poslední injekci, neboť účinek injekce může trvat déle, než tři žádoucí měsíce.

V tomto případě může sledování cyklu za pomoci  přístroje být pomocí pro vyšetření plodných dní.