Prověřit imunitu

Před těhotenstvím je ideální doba, abyste zkontrolovala očkovací průkaz a v případě potřeby nechala očkování obnovit. Z lékařského pohledu je doporučováno očkování proti tetanu, difterii (záškrtu), černému kašli, poliomyelitidě (dětské obrně), hepatitidě B, spalničkám, příušnicím, zarděnkám a planým neštovicím. Během těhotenství mohou totiž tyto nemoci způsobit velmi vážné problémy.

Mnoho žen je imunních proti zarděnkám, protože byly očkovány jako děti. Pokud nemáte žádné  očkování (podívejte se do svého očkovacího průkazu), měla byste si dobře rozmyslet, zda byste to nechtěla dohnat. V tomto případě byste neměla v těch třech měsících po očkování otěhotnět, aby očkování mělo efekt.

 

Možné následky zarděnek:tříměsíční-obstřik

Pokud byste na počátku těhotenství onemocněla zarděnkami, mohlo by to mít vážné důsledky pro vaše miminko. Infekce během prvních  8 týdnů těhotenství zvyšuje riziko potratu; při infekci během prvních dvanácti týdnů dochází u více než 70 % případů k těžkým deformacím dítěte, mezi ně patří hluchota, vývojové vady, vady očí a mentální postižení. 

POZOR: Nechejte se očkovat jen, když se cítíte zdravá a v pořádku, neboť jen nepoškozený imunitní systém může na očkování dobře reagovat.