Okolní jedy a touha po dětech

jedovaté látky-plodnostV našem okolí nás obklopují jedovaté látky, které škodí našim hormonům. Jsou to insekticidy a prostředky na ničení plevele, které se ukládají v půdě, chemikálie a potravinové přísady ve stravě, škodliviny v pitné vodě, jedovatá látky ve  výfukových plynech a cigaretovém kouři, chemikálie v rozpouštědlech, umělé hmoty a lepidla, látky, které přijímáme kůží, jako je make-up, prostředky na barvení vlasů a čistící prostředky pro domácnost. 

Podle informací organizace Friends of the Earth (Přátelé Země v rámci kampaně za bezpečnější chemikálie je v současnosti známo přes 300 látek, které existují méně než 50 let a které mohou být uloženy v našem těle. Tyto látky snižují koncentraci živin, které jsou důležité pro plodnost a poškozují hormonální rovnováhu.

Výzkumy ukazují, že insekticidy, umělé hmoty a věci, kterým jsme vystaveni den za dnem, jako například konzervační prostředky, cigarety, potraviny bohaté na tuk, alkohol a káva, obsahují jedovaté látky, které narušují naše hospodaření s hormony a zvyšují riziko neplodnosti a dokonce vzniku rakoviny. U žen, které jsou vystavenytěžkým kovům (olovo, aluminium nebo kadmium), se zvyšuje pravděpodobnost, že budou mít nepravidelný cyklus a budou trpět  hormonálními výkyvy. 

Aby mohla detoxikace organizmu dobře fungovat, musíte najít způsob, jak zlepšit životní styl s ohledem na výživu, vystačující živiny a vyrovnanost.    

Navíc byste měla dát pozor na následující věci.Umývejte čerstvé ovoce a zeleninu pod tekoucí vodou, ale nenamáčejte ho. To je lepší metoda, jak odstranit zbytky pesticidů.Umývejte a oloupejte ovoce a zeleninu, které nepochází z bio-zemědělství předtím, než je sníte. Odstraňte také vnější listy ze zelí a další listové zeleniny. Nezávadné prostředky k omývání zeleniny pořídíte v obchodech s biopotravinami; můžete ale též použít několik čajových lžiček octa v míse s vodou. Důkladné umytí neodstraní sice uvnitř obsažené pesticidy, ale loupání ovoce a zeleniny může zbytkový obsah snížit o tři čtvrtiny. Pokud se rozhodnete pro bioprodukty, musíte čistit jen povrch. Dávejte pozor na to, aby Váš jídelníček  obsahoval různé druhy zeleniny a ovoce. Takto  zabráníte tomu, abyste přijímala příliš mnoho určitého pesticidu. 

 

Chraňte se před umělými hmotami     

Stále pijeme z plastikových lahví a jíme  potraviny, které jsou zabaleny v plastu; přitom mezi vědci vzrůstá nejistota, jestli jsou zcela nezávadné. To stejné platí pro konzervy a pro materiály, které se používají při ošetřování zubů.Jedno z těchto chemických spojení je bifenyl A, což je xenoestrogen, který je používán pro obalové materiály (nátěr fólií a konzerv), lahvičky pro miminka, plastikové misky a plnění zubů. Abychom zdůraznili negativní vliv této chemikálie: U některých mužů došlo k vývoji prsou, poté co vdechovali prach, který obsahoval bifenyl A. Studie dokázala, že ženy s jedním nebo více potraty měly v krvi třikrát vyšší koncentraci bifenylu A než ženy, které nikdy potrat neměly. 

Pokud není více známo o tom, jak se mohou umělé hmoty projevit na zdraví, měla byste učinit některá jednoduchá opatření, abyste se chránila.Používejte plastové obaly a nádobí na vaření z polyethylenu, který neobsahuje žádná změkčovadla. Pokud se na zboží tuto informaci výslovně nedozvíte, dejte od něj raději ruce pryč.Pokud vaříte jídla nebo je znovu ohříváte, nesmí dojít do styku s plastovými obaly. Nebalte potraviny do plastových fólií, místo toho používejte papír. Pokud koupíte potraviny zatavené do fólie, měla byste je ihned vybalit a uskladnit je ve vhodném obalu. Neukládejte potraviny bohaté na tuk do umělohmotných nádob. Xenoestrogeny jsou lipofilní, to znamená, mohou přejít do potravin s vysokým obsahem tuku. Když koupíte tvrdý sýr zatavený v plastové fólii, oškrábejte povrch nožem. Do mikrovlnné trouby nepoužívejte plastové nádoby. Nejlépe by bylo, kdybyste se úplně zřekla ohřívání v mikrovlnce.Používejte skleněné láhve! V nápojích s obsahem kyseliny uhličité, které jsou skladovány v krabičkách a plastových lahvích, je šestkrát zvýšena koncentrace hliníku. Navíc se v nápoji vždy rozpustí nepatrné množství z vnitřního povrchu krabiček nebo umělé hmoty láhve.

 

Používejte neplastové láhve na vodu místo jedovatých z umělé hmoty. Vašemu zdraví prospěje,  když ji budete u sebe nosit a pít během dne. 


Již jsme se dozvěděli, jak je důležitý dostatečný příjem tekutin, pokud chcete otěhotnět. Voda je rozhodující nejen pro detoxikaci těla, nýbrž  doplňuje také zásobu tekutin v játrech, ledvinách a nadledvinách. Očišťuje a omlazuje buňky, pomáhá při jejich regeneraci. Voda je pravděpodobně nejdůležitější součást zdravé výživy a detoxikace. Poznatek, že  velká část naší  vodovodní sítě je kontaminována, vedl ke stále zvyšujícímu se prodeji vody plněné v plastových lahvích. Problémem přitom je, že voda, kterou pijete z láhve, asi není nic jiného než vodovodní voda, která prošla filtrem. 

Prosím, vybírejte si minerální vodu, neboť za výrobkem označeným "pramenitá voda", se může skrývat voda z vodovodu.Nejjednodušší a zároveň nejlevnější metoda ke zjištění čisté pitné vody je použití vlastního filtračního systému. Filtrační konvice jsou běžně k dostání v obchodech. Používejte filtrovanou vodu k vaření i pro horké a studené nápoje. Ale myslete na to, že filtrační materiál může být ideální výživná půda pro bakterie; proto byste měla filtry pravidelně měnit a konvici pečlivě čistit. Filtr dobré kvality by měl vyloučit těžké kovy jako olovo a kadmium, dále také chlor. Nebo by měl přinejmenším jejich koncentraci silně omezit.

 

Vyhněte se těžkým kovům!

plast-umělá hmota-plodnost

Kadmium

Jak ukazují různé výzkumy, kadmium má škodlivé důsledky na mužskou a ženskou  plodnost. Tento silně toxický prvek se vyskytuje v cigaretovém kouři, obohacuje se v těle a blokuje příjem látek, jako je například zinek, které jsou významné pro plodnost.

Co můžete udělat, abyste se mu vyhnuli? Přestaňte kouřit a chraňte se před pasivním kouřením.

 

Hliník

Vědecké studie dokázaly, že hliník může omezit příjem živin a tím rovněž působit na plodnost. Nejvýznamnější zdroje hliníku jsou: antacidy, deodoranty, antikoagulanty v sušeném mléku, hliníkové nádobí, plechovky na nápoje a fólie.Co můžete dělat, abyste se mu vyhnuli? Kupujte deodoranty bez hliníku. Vytřiďte všechny hliníkové  hrnce a pánvičky a nahraďte je nádobím ze železa, skla a ušlechtilé oceli. Nepijte limonády z hliníkových  plechovek, neboť kov může být rozpuštěný v nápojích.

 

Rtuť

Rtuť je velmi jedovatý těžký kov. Stopy rtuti se nachází v pesticidech, zubních výplních a určitých druzích ryb. Studie dokázaly, že snižuje plodnost tak, že se hromadí v hypofýze, která je rozhodující pro stimulaci produkce pohlavních hormonů. 

Je známo, že u zubních lékařek je větší množství potratů; zubní laborantky, které přijdou do kontaktu se zubním plněním, které obsahuje amalgám s rtutí, mají sníženou plodnost na rozdíl od těch, které s tímto těžkým kovem do styku nepřijdou. Pokud jsou vaše zubní výplně šedé nebo stříbrné, obsahují rtuť a různé další kovy ve formě  slitiny, kterou člověk označuje jako amalgám. Rtuť je žel jedovatá. Může ve formě rtuťových výparů unikat z výplně a dostávat se do těla, především tehdy, když pijeme něco horkého jako káva nebo čaj, když si čistíme zuby nebo žvýkáme žvýkačku. Studie, ve které bylo vyhodnoceno přes sto výzkumných zpráv a zdravotních zpráv, dává tušit, že hromadění rtuti v těle s sebou může nést mnoho různých symptomů, jako jsou alergie, chronické vyčerpání, depresivní nálada, onemocnění podobná chřipce, menstruační potíže, omezené množství spermií, poruchy ovulace a potraty. 

Co můžete dělat: Pokud potřebujete novou výplň,  zeptejte se svého zubního lékaře na alternativy. Pokud už máte amalgámové výplně, poproste svého zubního lékaře, aby udělal test, zda může rtuť unikat. Chtěla byste snad nechat všechny  amalgámové výplně nahradit? Pokud nic nepoukazuje na to, že se rtuť dostala do Vašeho těla, neměla byste to nechat dělat v době před plánovaným těhotenstvím, neboť výměna by mohla skutečně rtuť uvolnit. Naše rada zní, abyste měla všechna nezbytná zubařská ošetření vyřešena tři měsíce před začátkem možného těhotenství; navíc se vyhněte zubařským rentgenům, výplním a narkotizačním prostředkům, jakmile začnete aktivně pracovat na dítěti. Mohla byste být již několik týdnů těhotná, dříve než se to dozvíte.

 

Měď

Měď patří k esenciálním stopovým prvkům, ale ve  vysoké koncentraci je jedovatá. Tělo přijímá měď z vodovodního potrubí nebo dokonce pokud používáte nitroděložní tělísko jako antikoncepční prostředek. Hlavní problém s vysokou koncentrací mědi je, že je ztěžován příjem zinku. Nedostatek zinku je faktorem neplodnosti, proto byste měla dbát na správnou koncentraci mědi ve svém těle. Dále můžete pro sebe něco udělat tím, že nebudete nosit měděné šperky, když plánujete otěhotnět. 

 


Jedovaté látky v bytě

Někteří odborníci jsou toho názoru, že znečištění ovzduší uvnitř bytů, kancelářských prostor a dalších budov, představuje jeden z největších rizikových faktorů pro zdraví a plodnost. 

 


Koberce, barvy a dekorační materiály

hliník-plodnost-těhotenství

Když plánujete těhotenství, měla byste být zvláště pozorná, co se týče deko

 

race svého bytu. Barvy, které obsahují rozpouštědla a terpentýnové náhražky, uvolňují plyny, které se udržují ve vzduchu ještě týdny po ukončení malířských prací. Navíc nové koberce obsahují často jako konzervační prostředek formaldehyd, který může dráždit sliznice očí, nosu a krku. Americká studie na ženách, které trpěly nevysvětlitelnou neplodností, zjistila vysokou  koncentraci dvou chemikálií, které se vyskytují v kobercích, kožených polštářích a ochranných prostředcích na dřevo.

 

Chemikálie v domácnosti

chemikálie-jedy-škodlivé-látky-touha po dětech

Abyste mohla omezit v domácnosti používané chemikálie, jako například leštidla, bělidla, detergenty a pokojové spreje, dodržujte následující doporučení:

Chraňte se před kontaktem  s jedovatým amoniakem; dráždí oči a dýchací orgány a působí  spáleniny na kůži. Rozmíchejte destilovaný nebo jablečný ocet v poměru 1:1 s vodou a dejte roztok do postřikovací láhve. Ostříkejte tímto roztokem okna a setřete je novinovým papírem, dodá jim to  lesk bez šmouh. 

 

 

Tato směs na vlhkém hadříku je ideální také pro čištění nelakovaného dřeva. Do svého parního čističe můžete také přidat trochu octa, protože hubí roztoče a bakterie. Vytvořte vlastní vůni do pokoje tím, že smícháte několik kapek éterického oleje s jedlou sodou. Rozstříkejte směs na koberec a nechejte 15 minut působit, poté jej přejeďte vysavačem.

Čistící spreje na koupelny zanechávají neviditelnou  chemickou vrstvu. Těkavé plyny pak po vdechnutí mohou vyvolat potíže dýchacích cest. Místo čistících prostředků použijte směs ze dvou dílů vody a jednoho dílu octa.

 

Dobrá alternativa k čističům podlahy, které často obsahují mnoho chemikálií, je jedna miska octa na  kbelík vody.

 

Toaletní potřeby a kosmetika

Mnoho parfémů a parfémovaných produktů obsahuje  pochybné chemikálie, proto byste měla pečlivě číst  etikety. Buďte opatrná, když používáte make-up a zvlhčující krémy, neboť v nich obsažené chemikálie pronikají do kůže a zůstávají v těle.Mnoho komerčních výrobků do koupelen obsahuje  detergence a umělé voňavky, které vedou k podráždění kůže a sliznic. Můžete si dát příjemnou uvolňovací koupel tím, že do horké vody přidáte přírodní substance, jako jsou například sušené nebo čerstvé voňavé byliny (vyzkoušejte  levanduli, rozmarýn nebo mátu peprnou), éterické oleje nebo misku síranu hořečnatého (Natron). Pro pěnovou koupel používejte přírodní nebo bio mýdlo, které dostanete v obchodech s bioprodukty nebo drogeriích. 

 

A co cesta ke kadeřníkovi?

vlasy-barvit-těhotenství-touha-po-dětech

Když chcete otěhotnět, neměla byste si barvit vlasy a také se vyhněte jakémukoliv ošetření, které se týká pokožky hlavy. Pokud jste už těhotná, doporučuje se čekat do čtvrtého měsíce. Nechte si udělat melír. Je to dobrá alternativa k celkovému barvení, neboť  chemikálie jsou absorbovány jen vlasy a nedostanou se do kontaktu s pokožkou hlavy. Navíc se vyplatí vyzkoušet nezávadné alternativy k chemickým prostředkům na barvení vlasů. 

 

Jedy na pracovišti

Řidiči taxíků a nákladních automobilůJak ukazují studie, může mnoho hodin dlouhého sezení během jízdy autem vést k omezenému množství spermií nebo k abnormálně tvarovaným spermiím.

 


Svářeči, pekaři, kuchaři a požárníci

Každé zaměstnání, při kterém je člověk vystaven intenzivnímu horku, může snížit kvalitu a množství spermií. Požárníci navíc přijdou do styku s velkým počtem chemických látek, které mohou narušit jejich zdraví stejně tak jako jejich plodnost.

 


Malíři, čističi budov, chemičtí laboranti

Kontakt s rozpouštědly a dalšími jedovatými látkami může snížit plodnost mužů a žen, i když v dnešní době se zesilují příznaky, že následky pro ženy jsou vážnější.

 

Zemědělci

Sedláci a pracovníci v zemědělství, kteří přicházejí do kontaktu s insekticidy a dalšími chemikáliemi, mají, jak bylo prokázáno, menší množství spermií.

Lékaři, zvěrolékaři a zubní lékaři, personál v lékařských praxích a nemocnicíchPlodnost mužů a žen, kteří jsou pravidelně  vystavováni narkotizačním plynům, ethylenoxidu, cytostatikům, rtuti a rentgenovým paprskům, je silně ohrožena. U mužů, kteří díky své práci přijdou do styku s rentgenovými paprsky, je velká pravděpodobnost menšího počtu spermií.

 


Dekoratéři, Tiskaři

Jak již bylo výše zmíněno, pravidelný  kontakt s rozpouštědly a barvidly může narušit plodnost mužů a žen.

Dělnice a dělníci v průmyslu, kteří díky svojí práci přijdou do styku s  formaldehydem, mohou mít sníženu plodnost. Zvlaštní riziko nesou zaměstnanci nemocnic, ale také dělnice v továrnách, ve kterých jsou vyráběny umělé hmoty, barvy, pěnové látky, živice a nábytek. 

 

Úklidový personál a ošetřovatelé nehtů

Ženy, které během těhotenství pracují v kosmetickém salónu nebo jako uklízečky, jsou vystavený zvýšenému riziku, že porodí dítě s poruchami učení. Jedna studie ukázala, že kontakt s rozpouštědly na pracovišti během těhotenství vedl u dětí k poruchám pozornosti a nižšímu IQ.

 

Kadeřníci/Kadeřnice

U žen, které byly po mnoho let v denním kontaktu s chemickými prostředky k barvení vlasů, se zdá být lehce zvýšené riziko potratu. DomníVáme se, že to záleží na pravidelném kontaktu s látkami, které jsou obsaženy v barvivech a škodí plodu (teratogeny), ty způsobují vrozené vady a mohou zvýšit riziko potratu.

 


Zaměstnání s vysokou stresovou zátěží

čištění-plodnost-těhotenství

Stres je znám jako faktor narušující plodnost. Podle nejnovějších poznatků pravděpodobně existuje spojení mezi zaměstnáními s vysokou stresovou zátěží a zvýšeným rizikem vrozených vad. Ke kontaktu s jedy v prostředí a ke stresové zátěži existují další faktory, které snižují plodnost ženy:  práce na směny, noční práce, piloti a stevardky mohou rovněž mít problémy, když plánují otěhotnění, neboť nedostatek denního světla popř. časové rozdíly se mohou odrazit na menstruačním cyklu a ovulaci. Také u mužů může stres, který plyne z neobvyklé pracovní doby, narušovat zdraví a plodnost.