Nemoci a touha po dětech

Touha po dětech-zdravotní kontrola

žena-doktor

Vždy doporučujeme párům, které touží mít děti, aby zkontrolovaly svůj zdravotní stav. Aby zašly na pravidelnou prohlídku, ověřili stav očkování, provedly výtěr u gynekologa, nechali se vyšetřit na rakovinu prsu, seznámily se se zdravotní historií partnera a nechaly se testovat na HIV.

Pohlavně přenosné infekce mohou být příčinou  neplodnosti. Muž, který trpí pohlavní nemocí (a snad to ani neví), dává všanc nejen jeho vlastní plodnost, např. při zánětu prostaty,  nýbrž také plodnost své partnerky, když ji nakazí. To stejné platí, když žena infikuje svého partnera. 

 

Jaké symptomy ukazují na infekci?

  • * svědění, rány, citlivost na dotek nebo bolesti v pochvě
  • * abnormální výtok z pochvy, který např. neobvykle páchne nebo je neobvykle zbarvený
  • * bolesti při močení* bolesti v podbřišku* nevolnost při pohlavním styku
  • * abnormální krvácení
  • * uzliny nebo vředy v oblasti pohlavních orgánů 

 

Symptomy pohlavně přenosných nemocí u muže:

  • * výtok z penisu
  • * rány a otoky v genitální oblasti
  • * častější nucení na moč a bolesti při močení
  • * napuchlé lymfatické uzliny ve slabinách
  • * bolesti ve varlatech nebo v prostatě 

 

Antibiotika a plodnost

Antibiotika přijímaná při léčbě infekce zničí nejen škodlivé, nýbrž také užitečné bakterie. Vaše tělo je pak náchylné ke kvasinkovým infekcím. Proto byste měla současně s antibiotiky po dobu tří měsíců užívat dobrý probiotický doplněk stravy, který obsahuje různé  kmeny užitečných bakterií. (Zřekněte se probiotických nápojů, které většinou obsahují příliš mnoho cukru a tím přímo kvasinky krmí). 

Pohlavně přenosné infekce probíhají často tajně, bez  symptomů. Vyšetření je velmi důležité, aby byla stanovena diagnóza a mohla být započata léčba tak brzy, jak je to jen možné. Nehledě na to, že léčba během těhotenství je nejen složitá, ale infekce může také škodit miminku a vyvolat předčasné děložní stahy. 

 

Candida a plodnost

I když se nejedná o pohlavně přenosné onemocnění, infekce candidou ovlivňují hlen děložního hrdla. Hovoříme o kvasinkové infekci nebo také kandidóze. Pochva nepříjemně pálí a svrbí  anebo začne páchnout výtok. Jděte k lékaři nejen kvůli svrbění, nýbrž také proto, že může být těžší otěhotnět. Kvasinková infekce se může objevit, když se v těle přemnoží přirozeně se vyskytující kvasinka  (Candida albicans). K jejímu přemnožení může dojít, pokud jíte nezdravě, především stravu bohatou na cukr. Přehodnoťte své stravovací návyky! Jezte zdravěji a pokud možno vynechejte rafinovaný cukr. Zahrňte do svého jídelního plánu "živý" jogurt (Lacatobacillus acidophilus) – pomáhá znovu obnovit přirozenou rovnováhu střevní flóry. 

Tato plísňová infekce může zabránit otěhotnění tím, že Vám vezme chuť na pohlavní styk, protože je sex příliš bolestivý. Navíc to může změnit  prostředí pochvy tak, že bude nevhodné pro spermie. Je důležité, abyste vysvětlila možnou infekci před nebo během těhotenství, neboť miminko se může  během porodu na jeho porodní cestě infikovat  kvasinkami. U miminka způsobuje Candida albicans kojeneckou dermatitidu a afty, což často způsobuje problémy při kojení. Afty jsou během těhotenství celkem časté: trpí jimi asi jedna ze čtyř žen, neboť vaginální sekrety těhotné podporují růst plísní. U muže může kandidóza vést ke svrbění  nebo bolestem na penisu.

Proti plísňové infekci se obvykle nasazují  antimykotika, která mají dobrý účinek a jsou také nezávadná před otěhotněním. Avšak ještě lepší je, pokud proti infekci bojujete přirozeným způsobem. Proto jsou velmi vhodné probiotické potravinové doplňky, které obsahují  bakterie druhu Lactobacillus a Bifidobacterium. Dalším přírodním prostředkem proti plísním je česnek; jako doplněk stravy použijte nejlépe dobře uložené stroužky. Abyste předešla dalším kvasinkovým infekcím, neměla byste nosit žádné těsné džíny a syntetické spodní prádlo nebo se vyhnout zbytečným vložkám do kalhotek. V moderních pračkách s programy na nízkou teplotu nejsou spóry Candida albicans zcela zničeny, takže se můžete znovu nakazit svým vlastním spodním prádlem. Proto byste měla klínky spodního prádla vyžehlit horkou žehličkou nebo nastavit pračku na program s vyšší teplotou. Také můžete přidat k pracímu přášku dezinfekční prostředek na prádlo. Je také vhodné vyhýbat se potravinám s vysokým obsahem cukru, jako jsou například sladkosti, koláče, limonády a alkohol. 

 

Chlamydie a plodnost

Chlamydie patří k nejčastějším původcům pohlavních nemocí. U žen probíhá infekce většinou bez symptomů. Odhadem u 10 až 40 procent všech neléčených žen se rozvine břišní zánět. 

Chlamydie jsou často popisovány jako tikající časová bomba pro plodnost. Jedná se o bakteriální infekci, která může u žen, které se nakazily předem nebo během těhotenství, způsobit problémy.

Royal College of Physicians odhaduje, že  chlamydiová infekce je nejčastějším pohlavně přenosným onemocněním a světově nejvíce rozšířenou příčinou pro zánětlivé onemocnění pánve. Chlamydie se vyskytují nejčastěji ve věkové skupině lidí pod 25 let věku. Nejznepokojivější na tom je, že více než 75% žen vůbec neví, že jsou  infikovány chlamydiemi, neboť neexistují žádné výrazné symptomy; pouze menšina referuje o  pálení při močení a vaginálním výtoku. U mužů mohou chlamydie vyvolat symptomy uretritidy (zánětu močové trubice), jako například pálivý pocit při močení.

Existují ovšem testovací postupy, které Vám umožní se doma diskrétně vyšetřit na infekci chlamydiemi.Pokud infekce nebude léčena, mohou chlamydie proniknout do výše položených pohlavních orgánů (děloha, vejcovod a vaječníky) a vyvolat zánětlivé onemocnění pánve nebo způsobit mimoděložní těhotenství. Navíc můžete vyvolat zánět děložního hrdla, což vede k časově omezené neplodnosti, neboť je zkrácena děložní sliznice.

Více než 10 % těhotných je infikováno chlamydiemi. Bez léčby hrozí zvýšené riziko potratu, předčasná trhlina placenty obsahující plodovou vodou (která obklopuje nenarozené dítě). Studie National Institute of Child Health and Human Development  dochází k výsledku, že u těhotných žen, které jsou infikovány chlamydiemi, je riziko předčasného porodu dvakrát až třikrát vyšší. U muže může chlamydiová infekce napadnout varlata a nadvarlata a silně snížit kvalitu spermií. Odhaduje se, že je postižen jeden z deseti mužů, přičemž není snížena jen kvalita a kvantita spermií, nýbrž také DNA spermií. Tím bude pro spermie těžké oplodnit vajíčko. Navíc může muž přenést  chlamydie na svoji partnerku, aniž by věděl, že je infikován.

 

Gonorea (kapavka) a plodnost

Gonorea – takzvaná "kapavka" – je vysoce nakažlivá. Nechráněný styk s infikovanou osobou vede z 90 procent k nakažení! Infikováno je dvakrát více mužů než žen. Také tato bakteriální infekce probíhá často zcela bez symptomů. Může vést k nepříjemnému vaginálnímu výtoku, působit bolesti v podbřišku a při močení. Neléčená způsobuje často zánět podbřišku. Vejcovody se ucpou. V tomto případě je plodnost omezena a je zvýšené riziko mimoděložního těhotenství. U mužů se může vyskytnout výtok, bolesti při močení a vysoká horečka. 

Léčení: Kapavka se léčí antibiotiky. I když patří k pohlavním nemocem, které jsou stále vzácnější, měla byste se nechat prohlédnout, stejně jako Váš partner a pokud je to nutné i okamžitě léčit.